O Nas

Pracownia zduńska Fundacji Monumenta Poloniae to 20 lat doświadczenia w branży zduńskiej Macieja Burdzy.

Wykonujemy kompleksowe usługi zduńskie, wykorzystując wieloletnie doświadczenie (od 1999 roku) Macieja Burdzy. Specjalizujemy się w budowie pieców i kominków kaflowych oraz trzonów kuchennych.  Nasze urządzenia budujemy zarówno w technice tradycyjnej, jak i w nowoczesnej. Na specjalne życzenie, budujemy kominki z kamienia i cegły, stawiamy kominy, wykonujemy instalacje dystrybucji gorącego powietrza i podłączamy piecyki kominkowe. Ponadto, przyjmujemy indywidualne i nietypowe zlecenia oraz podejmujemy się renowacji i rekonstrukcji starych kafli.

Prowadzimy sprzedaż artykułów z branży zduńskiej oraz urządzeń grzewczych, w tym palenisk piecowych i wkładów kominkowych. Współpracujemy z renomowanymi firmami a korzystając z naszego wieloletniego doświadczenia oraz w oparciu o szkolenia branżowe, dokonaliśmy szczegółowej selekcji dostępnego na rynku asortymentu, który idealnie wpisuje się w sugerowane przez nas rozwiązania techniczne i estetyczne.

Budowane przez nas kominki, piece kaflowe i inne urządzenia grzewcze gwarantują Państwu przytulne ciepło w całym domu i możliwość przytulenia się w mroźne zimowe wieczory do cieplutkiego kominka lub pieca…

W naszej ofercie mogą Państwo znaleźć wkłady kominkowe konwekcyjne (powietrzne), wkłady kominkowe wodne, piecyki wolnostojące, urządzenia na pellet, paleniska zduńskie, obudowy kominkowe tradycyjne i akumulacyjne, biokominki, kominki tarasowe (zewnętrzne), kuchnie ogrodowe. Na życzenie naszego klienta projektujemy i wykonujemy wszelkiego rodzaju zewnętrzne kominki w tym grille ogrodowe, wędzarnie, piece chlebowe dopasowane do infrastruktury ogrodowej.

Służymy fachowym i kompleksowym doradztwem technicznym w kwestii wyboru urządzenia, które całkowicie będzie spełniało oczekiwania naszego klienta.

Przy doborze odpowiednich urządzeń staramy się łączyć funkcjonalność z estetyką, ale najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo naszych klientów, dlatego wszelkie inwestycje są zawsze dopracowane „od A do Z”, aby nasz klient mógł bezpiecznie korzystać ze swojego kominka, pieca, kuchni czy też innych urządzeń grzewczych.

Ponadto zapewniamy kompleksową obsługę na każdym etapie – od doradztwa przy wyborze odpowiedniego urządzenia, poprzez tworzenie trójwymiarowych projektów i wizualizacji, sporządzanie kosztorysów, aż do montażu i wykonania na obsłudze serwisowej i konserwacji kończąc.

Do domów naszych Klientów, wprowadzamy nastrój opisany przez Wita Szostaka:

„Bo widzisz, synuś, piec to jakby dusza całego domu, całej chałupy.
Stawia się go, jak chałupa już gotowa.
Podobnie jak w skrzypeczkach, gdzie też na sam koniec dusze skrzaty ustawiają.
I nie cieśle piece robią, ale zduni, wędrujący podobnie jak skrzaty i równie mało gadatliwi.
Od pieca ciepło na izbę idzie, tak samo, jak u człeka.
Kiedy dusza w nim siedzi, to z nią i życie, i ciepło.
A kiedy uleci, to życia nie ma i chłód wieczny nadchodzi.
I podobnie jest z domem.
Dlatego nie można ognia zagasić, bo się dom wyziębi.
I mało wiele roków przeminie, jak opuszczony i wyziębiony gnić zacznie, podobnie jak trup w ziemi.
Dlatego piec jest najważniejszy z całego domu, bo bez niego to by nie chałupa, lecz ledwie nędzna szopa była.

Widzisz, jest w piecu dusza, tchnienie i życie.
I jest też muzyka.
Jak wieczorem siądziesz w cichości przy stole, a w palenisku ogień strzela, to już jest muzyka.
I w rytm strzela i cicho swoja melodie śpiewa.
Czasem zasyczy, czasem głośniej huknie.
To prawdziwa muzyka jest, najdawniejsza.
A cienie w żółtym świetle, co się zza drzwiczek dobywa, tańczą w jej rytm po ścianach.
Nieraz to widziałeś, wiec dłużej gadać nie muszę.
Ale jest w tej muzyce nie tylko piękno, ale też i opowieść.
Bo z piecowej muzyki wiele się możesz nauczyć i wiele wywiedzieć.
Dlatego słuchaj jej pilnie, synuś, nie zaniedbuj tej muzyki, jak się w nowym domu pojawisz.”

Nadzór nad działalnością pracowni zduńskiej Fundacji Monumenta Poloniae pełni Maciej Burdzy:

Telefon: +48 504 481 668

Maciej Burdzy (ur. 1973) – Zdun. Zakochany w piecach, kaflach i ceramice. Dokonał pełnej kwerendy materiałów archiwalnych i zarejestrował większość zduńskich obiektów na terenie Pomorza Zachodniego. Jest miłośnikiem budownictwa rezydencjonalnego w zakresie zamków, pałaców i dworów na terenie Pomorza i Nowej Marchii oraz autorem haseł do Encyklopedii Pomorza Zachodniego. W 2012 roku, wydał publikację  „Zamki, pałace i dwory ziemi szczecińskiej. Powiat policki”. Pod koniec 2013 roku, wydał publikację pt. ” Szczeciński styl  czyli niezwykłe piece szczecińskiej manufaktury Georga Kepplera”, przedstawiającą ofertę zapomnianej kaflarni. W 2014 roku, wydał publikację pt. „Urządzenia kultury ogniowej na terenie powiatu wągrowieckiego” przedstawiającą historię, piece i kominki, zdunów i kominiarzy z omawianego terenu. Publikował swoje artykuły na łamach ogólnopolskich kwartalników: „Kominek”, „Świat Kominków”, „KominkiPro”, „Kominiarz Polski” oraz w „Dzienniku Stargardzkim”, w „Przedsiębiorcy Zachodniopomorskim” a także, w periodyku „Szczeciner”. Jest członkiem Fundacji Ochrony Zabytków „Monumenta Poloaniae”. W 2014 roku, był inicjatorem oraz współorganizatorem wystaw i konferencji:  „Cztery kąty i piec piąty” w Szczecinie oraz  „Nie święci garnki lepią” w Poznaniu. W czerwcu 2014 roku, zorganizował  I Ogólnopolski Zlot Zdunów. Jest inicjatorem powołania i był pierwszym Starszym nieformalnego Cechu Zdunów Polskich. Został nominowany i zdobył zaszczytne drugie miejsce w plebiscycie Człowiek Roku – Krotoszyn 2015. Jest członkiem Słowackiego Cechu Zdunów. Jest inicjatorem kampanii społecznej OCALMY KRAKOWSKIE PIECE. We wrześniu 2016 roku, we Wrocławiu,  zorganizował II Ogólnopolski Zlot Zdunów i konferencję “Garncarz z błota narobi złota”. W lipcu 2017 roku wydał publikację pt. “Krótka historia krakowskich zdunów”. W imieniu Fundacji Monumenta Poloniae, prowadzi pracownię zduńsko-ceramiczną w Zdunach k/Krotoszyna i działalność w Szczecinie.